Kozy

Kozy jsou malí přežvýkavci. U nás máme zastoupeno jedno plemeno koz a to Koza bílá krátkosrstá. Ta je snadno rozeznatelná a vyskytuje se ve formě rohaté i bezrohé. Kozel Pepa, kterého chováme je kříženec. Má největší podíl krve 50% anglonubijské kozy. Tato koza je hnědá a podstatným rozlišovacím znakem jsou převislé uši. Náš kozlík Pepík podědil tento znak. Kozy stejně jako ovce mají využití na mléko, maso a kůži. Pro svoji nenáročnost na pastvu jsou využívány při managementových opatřeních v ochraně přírody. Koza je také nenáročná na potřebu vody.

Samice se nazývá koza, samec kozel a mládě kůzle. Vykastrovaný samec je hňup. Březost trvá stejně jako u ovci 150 dní tj. 5 měsíců a rodí většinou 2 mláďata.

  • Koza bílá krátkosrstá (B)

    Pict-33

    Charakteristka:

    Mléčné plemeno, vyšlechtěné v první polovině 20. století převodným křížením původních krajových rázů s dováženými kozly sánského plemene ze Švýcarska a Německa. Kontrola užitkovosti byla započata v roce 1928. Srst bílá, krátká bez pigmentace. Dominantní vlastností je bezrohost. Do roku 1992 se prováděla přísná selekce na bezrohost u obou pohlaví. V současnosti se do chovu zařazují rohatí i bezrozí jedinci.

    Živá hmotnost koz 50-60 kg, kozlů 80-90 kg, výška v kohoutku u koz 70-80 cm, kozlů 75-85 cm.

    Detail článku
  • Anglonubijská koza (AN)

    Pict-25

    Charakteristka:

    Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny. Koz zařazených do KU v roce 2008 bylo 36, či-li populace je zatím velice malá. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá.

    Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 – 110 kg, koz 60 – 80 kg.

    Pro ucelení stáda jsme zakoupili kozlíka Pepíka (50% anglonubijský krve z otce - linie vizard, 25% bílá + 25¨% hnědá).

    Detail článku