Ostatní zvířata na farmě
Na naší farmě chováme zástupce dalších domácích zvířat. Celoročně jsou u nás vidět králíci a slepice. V době jara a léta chováme ještě kachny a někdy husy.
Drobná domácí zvířata jsou chována především pro maso a vejce. Další produkt, který byl využíván v dřívější době, je peří, ale to je dnes již vytlačováno syntetickými vlákny. Králíci a drůbež jsou a byli chováni i v domácích chovem. Mnozí si pamatují na prázdniny u babičky na vesnici a na časné buzení kohoutím kokrháním. Také u nás má každé hejno slepic svého kohouta, proto můžete u nás vidět i vylíhlá kuřátka.
-
Kur domácí
Detail článkuCharakteristika:
Kur domácí (Gallus gallus f. domestica), hovorově označován jako slepice nebo slípka, moravskoslovenským nářečím slépka, je domestikovaný pták. Všechna plemena kura domácího pochází pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii.
-
Kachny
Detail článkuCharakteristika:
Kachna domácí - Anas platyrhynchos f. domestica (Linné, 1758), vyšlechtěna z kachny divoké tzv. březňačky (Anas platyrhynchos Linné, 1758). Římané poznali kachnu domácí u národů sídlících v povodí Eufratu a Tigridu, které chovaly kachny již před naším letopočtem. Tamní domestikační centrum navazovalo na domestikační centrum kachny domácí v Číně a Indii. Římanům patří zásluha, že znalost chovu kachny domácí rozšířili na území římského impéria a odtud do střední Evropy.
-
Králík domácí
Detail článkuCharakteristika:
Králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) je domestikovaná forma evropského králíka divokého. Už staří Římané chovali divoké králíky v tzv. leporáriích a jejich maso považovali za pochoutku. Od druhé poloviny 16. století pak známe první barevná a masná plemena, ke skutečnému rozvoji chovatelství došlo v Anglii. V 17. století se chov zaměřoval hlavně na králíky chované pro kožešinu, od 19. století se středem pozornosti stala masná produkce. Dnes je uznáváno asi 100 plemen králíků (65 základních, zbytek jsou rexové a zakrsklá plemena).